Rinkoje vyksta nemažai sandorių, kuriais perleidžiama dalis įmonės (ar įmonių grupės) vykdomo verslo, kitą dalį pasiliekant. Tokius sandorius įgyvendinančios įmonės – perleidėjos – dažnai nori pasilikti pačius profesionaliausius ir kvalifikuočiausius įmonės darbuotojus, pasiūlyti jiems likti dirbti įmonėje (įmonių grupėje), užuot perėjus pas naują darbdavį kartu su perleidžiamu verslu.

Klientai klausia, ar jie gali taip daryti, t. y. „neatiduoti“ darbuotojų naujam darbdaviui, kuris įsigyja verslą?

Daugumai susidaręs įspūdis, jog darbuotojas turėtų „keliauti“ paskui parduodamą (perduodamą) verslą, jeigu darbuotojo darbo funkcijos skirtos tam perduodamam verslui „aptarnauti“. Iš dalies tai tiesa. Vis dėlto atkreipkite dėmesį, kad darbuotojo perėjimas pas naują darbdavį, kuris perima verslą, susijęs tik su tuo, kad toks verslo perdavimas negali būti teisėta priežastis darbo santykiams nutraukti. Taigi ši taisyklė reiškia, jog vien dėl to, kad perleidžiamas verslas, atleisti darbuotojo negalima – taip užtikrinamas darbuotojo interesas išlaikyti darbą.

Iš kitos pusės, ši nuostata jokiu būdu nereiškia, kad darbo santykiai su darbuotoju negali būti modifikuoti, įskaitant ir santykius su senuoju darbdaviu.

Verslą perleidžiantis darbdavys turi visas galimybes siūlyti darbuotojui pakeisti darbo sutartį, darbo funkcijas, darbo užmokestį, o darbuotojas turi teisę sutikti ir likti dirbti, nepereidamas pas naująjį darbdavį kartu su perleidžiamu verslu. Draudimo tokiems susitarimams Darbo kodeksas nenumato, kaip ir prievolės perleisti darbuotoją  naujam verslo perėmėjui. Tokiu atveju svarbiausia, kad su darbuotoju nebūtų nutraukta darbo sutartis vien dėl to, jog verslas yra perduodamas.

Pastebėčiau, kad aptarta situacija, kai norima pasilikti su perduodamu verslu susijusį darbuotoją, gali keistis. Tarkim, jeigu verslo perdavimo sutartyje yra labai aiškiai nustatyta, kad visas su perduodamu verslu susijęs ir tą verslo dalį aptarnaujantis personalas turi būti perleistas, o verslo perleidėjas negali įkalbinėti darbuotojus (juos vilioti) likti pas jį dirbti. Tokia situacija galima tada, kai verslas yra tiesiogiai susijęs su jį aptarnaujančius personalu ir šis labai svarbus, kad tas perleistas verslas toliau tinkamai funkcionuotų. Kitaip tariant, personalas yra neatsiejama sėkmingo verslo dalis. Taigi darbuotojai ir jų perleidimas gali tapti komercinio sandorio dalimi. Tačiau šiuo atveju, tai yra verslą perleidžiančios bei įsigyjančios šalies abipusis susitarimas. Jis gali būti arba jo gali nebūti. Darbo kodeksas šio santykio nereglamentuoja ir jokių ribojimų nenumato.